Vyhynula okolo 19. storočia, a to preto, že ju lovci veľmi prehnane lovili. Koncom 19. storočia sa stala silne ohrozenú. Keďže poľovníci to ignorovali, lovili ju ďalej. Asi o dva mesiace neskôr bolo vyhlásené, že týchto tvorov je na Zemi už asi len 50. Lovci ale chceli kože z Kwag a preto lovili dalej. Prečo práve pre kožu? Pretože mala kožu celú hnedú, len krk a hlavu pruhovanú. Keď potom zmizla zo Zeme naveky, lovci sa medzi sebou začali hádať, kto to spôsobil. A tak sa prvýkrát zdala Zebra Kwaga ľuďom na zemi dôležitá.
A čo nám hovorí o Kwagách Wikipédie?
"Ešte na začiatku 19. storočia žila kwaga vo veľkých stádach na hornom toku rieky Orange v južnej Afrike. Južnej Afriky Búrovia a ďalšie Európania je však začali hromadne vybíjať. Napríklad H. Lichteinstein, ktorý roku 1804 sprevádzal s celým vojskom guvernéra po južnej Afrike, zapísal do svojho denníka: Dnes ich bolo zložené viac, ako mohla naša početná spoločnosť skonzumovať. Vybíjanie postupovalo tak rýchlo, že zoológovia ani nestačili zareagovať a vytvoriť v zajatí chovná stáda. V roku 1878 bola zastrelená posledný kwaga vo voľnej prírode. Kusy chované v rozličných ZOO boli väčšinou staré a neschopné rozmnožovanie, a tak posledný zviera svojho druhu pošli 12. augusta 1883 v amsterdamskej zoologickej záhrade.
Jediné, čo sa po kwagách zachovalo do dnešných dní, sú tri fotografie, devätnásť kožou a niekoľko lebiek. Patrí medzi najvzácnejšie exponáty múzeí ."...