Iguanodon (v preklade zub leguána) bol veľký a mohutný ornitopod, typický vyspelejší iguanodont. Žil pred 135 až 115 miliónmi rokov a hojne obýval ako Severnú Ameriku, tak západnú Európu.Iguanodon (v preklade zub leguána) bol veľký a mohutný ornitopod, typický vyspelejší iguanodont. Žil pred 135 až 115 miliónmi rokov a hojne obýval ako Severnú Ameriku, tak západnú Európu.
Výzor
Celkovo sa iguanodon podobal hypsilofodonovi, mal však podlhovastú hlavu a pevné predné končatiny s dýkovitým bodcom na palci. Takýto bodec mu tvoril istý druh zbrane proti členom vlastného druhu, či veľkým dravcom. Tri stredné prsty predných končatín mal zakončené kopýtkovitými pazúrmi a slúžili mu ako chodidlo, kým ohybný malíček mu pomáhal šikovne manipulovať s vetvičkami. V čeľustiach mal rady dorastajúcich zubov, ktoré u slúžili na žuvanie. To nevykonával ako dnešné cicavce pohybmi dolnej čeľuste do strán a len sčasti dole a hore, ale výlučne pohybmi dolnej čeľuste hore a dole. Vypadávaniu potravu z ústnej dutinu mu, podobne ako u iných vtákopanvých dinosaurov (Ornithischia), zabraňoval kožený vak, tvoriaci náhradu líca.
Spôsob života [upraviť]
Iguanodon bol pokojný bylinožravec, žijúci a putjúci po krajine v stádach. Stádový život tohto zvieraťa nám prezradili hromadné nálezy jeho kostier v Belgicku a beztak početné pozostatky v rôznych kútoch Európy a USA.
Zástupcov rodu Iguanodon v minulosti často zobrazovali v vzpriamenom postoji, pričom sa opierali o chvost. Táto predstava bola mylná, keďže chvost by sa v podobom postoji zlomil. Nové výskumy odhalili, že dospelé iguanodony chodili zväčša po všetkých štyroch a len pri spásaní vyššej vegetácie alebo behu sa vztýčili na zadné končatiny. Nebol to však až takmer vertikálne vzpriamený postoj, ako sa myslelo v minulosti, chrbát totiž býval nosený vo vodorovnej polohe. Na rozdiel od dospelých jedincov, mláďatá tohto rodu po štyroch praktický nechodili a behali na zadných končatinách ako hypsilofodony.
Druhy [upraviť]
Rod Iguanodon bol zastúpený viacerými druhmi. Iba v Anglicku žili dva dobre známe a dva menej známe druhy tohto rodu. Z lepšie známych druhov je zaujímavý I. bernissartensis, ktorý bol zo všetkých druhov najväčší, v priemere 10 až 12 m. dlhý, s váhou 6 až 7 ton a výškou na úrovni bedier presahujúcou u niektorých jedincov 450 cm. Tento mohutný druh zároveň disponoval pomerne dlhými a mocnými prednými končatinami. I. atherfieldensis bol menší, „iba“ 6 až 7 m. dlhý, avšak hojnejší. Zároveň spásal nižšie rastliny.
Ďalší druh rodu Iguanodon je známy z USA, kým pre ázijskú formu je dnes používané vlastné rodové meno, Altirhinus
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.